TOGG: Nedir Bu Yerli Otomobil?


TOGG: YERLİ OTOMOBİL

Yıllardır süren bekleyişin ardından TOGG, büyük bir lansman ile tanıtıldı. Bu lansman ile beraber çoğu kişinin aklındaki sorular yanıtlanmış oldu. Şimdi sizlerle işin biraz daha detaylarını paylaşmak istiyoruz.

İlk olarak araç içerisinde ön konsol tamamen ekranlar ile kaplanmış ve çok güzel bir görüntü elde edilmiş. Bu konsolda kullanılacak olan programların yerli programlar olması da heyecan vermiyor değil. Aracın tasarımında öne çıkan diğer bir nokta ise aynalar. Aynalar tamamen tasarımı tamamlaması için konulmuş. Görüntü kameralar sayesinde sürücüye aktarılacak. Tasarımda bizim gözümüze batan kısım aynaların biraz fazla ince olması fakat gözümüz buna da alışır diye düşünüyoruz.


2022’yi Bekliyoruz!


180 km/h üst limite sahip olan araçta rejeneratif frenleme sistemi mevcut. Bu sistem frene basıldığında açığa çıkan enerjinin depolanmasını ve tekrar kullanılmasına olanak sağlıyor. Bu tekrar depolanma hiç de göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir miktarda, ortalama %20 civarında bir geri kazanım sağlıyor.

Araç iki farklı motor seçeneği ile bizlerin karşına gelecek. dört çekişli modelinde 0 – 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor ve 400 beygir gücünde. Arkadan itişli motora sahip olan yerli otomobil ise 200 beygir gücünde 0 – 100 km hıza 7.6 saniyede ulaşıyor.
Otomobil, kullanım durumuna göre 300km+ ve 500km+ olmak üzere bizlere iki seçenek sunuyor. Bunun yanında bizi şaşırtan diğer bir durum ise aracın 30 dakikada şarj olabilecek olması.


Hedefler arasında aracın 2030 yılına kadar 5 farklı model ile piyasaya sürülmesi mevcut. İlk olarak SUV yani arazi tipi spor araç çıkacak olsa da 2030 yılına kadar 5 farklı araç yollarda olacak.

Otomobilde dikkat çeken diğer bir özellik ise internet üzerinden güncellemeler alınacak olması. Diğer elektrikli arabaların bir kısmında gördüğümüz bu özelliğin milli aracımızda da olması gurur verici.

Yerli otomobilin ismi ne olacağını henüz bilmiyoruz. Marka lansmanlarının 2020 yılında gerçekleşeceği, 2021 yılında fabrikanın açılacağı ve 2022 yılında ilk aracın üretileceği bilgilerimiz arasında.

Araç Bursa’da kurulacak olan fabrikada üretilecek ve bu iş için TOGG 22 milyar lira yatırım yapacak.

Devrim mühendislerine saygı ve sevgi ile!