DİJİTAL PAZARLAMA

Günümüz teknolojisinde her şeyin dijital ortama taşındığının hepimiz farkındayız. Buna pazarlama gibi karışık bir işlem de dahil. Peki bu dijital pazarlama nedir? Öncelikle kelime kelime incelersek;

Dijital: Verilerin bir ekran üzerinde elektronik olarak gösterilmesi.

Pazarlama: Bir malın, bir ürünün, bir hizmetin vb. satışını artırmak ereğiyle satış elemanları yetiştirme, piyasa durumunu ve gereksinimini saptama, tanıtma, paketleme gibi etkinliklerin tümü anlamlarına gelmektedir

Pazarlama sektörü eskiden daha çok gazete, radyo ve televizyon gibi ortamlarda dönüyordu. Şu an ise her gün daha da gelişen dünyamızda dijital pazarlama öne çıkmıştır. Gelişimleri takip etmek, gündemden haberdar olmak insanlarda farkındalık yaratmaktadır. Özellikle pandemi ile de beraber dijitalleşmenin ne kadar önem kazandığının farkına vardık.

Dijital pazarlama, kısaca elektronik cihaz veya internet kullanılarak yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini kapsar. Dijital pazarlama sürecinde markalar müşterilerine ulaşmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak veya satmak için ödemeli reklamcılık, sosyal medya, e-mail pazarlaması, arama motoru gibi dijital kanallardan faydalanırlar.

Dijital pazarlamanın karşımıza çıktığı yerlere;

İnternet siteleri

Sosyal medya kanalları

Blog postları

İnfografikleri

Online PR çalışmaları

Online broşür ve katalogları

Logo, font ve renk gibi marka değerleri

Etkileşimli araçları

Örnekleri verilebilir.

Dijital pazarlama hızlı sonuç alabildiğimiz bir sektördür. Dijital pazarlamada çapamızı attığımız yer tüketici datasıdır. Tüketici datası bize nerede olduğumuzu ve nasıl hareket etmemiz gerektiği bilgisini vermektedir. Mesela işletmeniz covid -19 dan nasıl etkilendi ve süreci doğru bir şekilde yönetebiliyor musunuz? İşte bunun cevabını bize veren şey tüketici datasıdır. Tüketici datasından doğru anlamı çıkaran kazanır. Veri takibi, doğru analiz, data yorumlaması, trafik ölçümlemesi, stratejik bakış açısı, ekip ruhu, sürdürülebilirlik ve paydaş yönetimi bu alanda çok önemlidir.

Şimdi sizi çok şaşırtıcak belki de karşı çıkacağınız bir şeyden bahsetmek istiyoruz. Dijital pazarlama ile online pazarlama aslında aynı şey değildir. Dijital pazarlamanın yaygınlaşmasını sağlayan şey online pazarlama olmuştur. Daha sonra gelen alışkanlıklar v.b süreçler dijital pazarlama kavramını online pazarlama ile eşit bir kutuya koymamızı sağlamıştır. Her ne kadar dijital pazarlama denildiğinde aklımıza online pazarlama gelse de bu kavram daha geniş bir alanı kapsamaktadır aslında. Siz de artık konfor alanınızdan çıkıp değişen bu yeni dünyaya ayak uydurmak istiyorsanız dijital pazarlama sizi bekliyor.