Yüksek Hızda Yaşam: 5G


YÜKSEK HIZDA YAŞAM: 5G


Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Karadeniz Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün bilişim sektörü çevresinde dönemin trend konusunu ele alarak oluşturduğu IndEvo etkinliğinin bu yılki konusu olan 5G hakkında kısaca bilgilendirme yapmak istiyoruz. Yaşamımızın odak noktasında olan cep telefonlarımızla pek çok sorumuza yanıt bulabiliyoruz, bu mobil teknolojiler bizlere biraz daha hız ve nitelik vaad ediyor. Mobil Telekomünikasyon Hizmeti serisinden kısaca bahsetmek istiyoruz.



Evet 1G ile başlayalım. Aslında bakacak olursak 1G yalnızca telefonlarımızın temel işlevi olan konuşma imkanını bizlere sağladı. Bundan 10 yıl sonra ise 2G bizlere 1G’nin sunmuş olduğu imkana ek olarak mesaj atma özelliği vermiş oldu. 3G ise akıllı telefonlar ile beraber adeta bir devrim niteliğinde hayatımıza girdi ve mobil internet kullanma imkanını bizlere sundu. 4G ise 3G’deki kapsama problemini ortadan kaldırarak internet hızını daha gelişmiş şekilde karşımıza çıkardı.

Sırada uzun zamandır beklenen 5G var. 5G, geniş alanları kapsayabilen, radyo ağına benzer bir yayılıma sahip, mobil iletişim için yeni bir “kablosuz ağ sistemi” olarak ifade edebiliriz. Bu yeni kablosuz ağ sisteminin daha çevre dostu olacağı, neredeyse dünya nüfusuna ulaşabileceği de öngörülüyor. Buna ek olarak sıfır gecikme aralığını da bizlere vaad ediyor. 5G kullanılarak ultra düzeyde bir hızla video indirmek mümkün olacak. Telefon dışında diğer teknolojik cihazlarda da aktif şekilde rol oynayacak ve ekonomiye ciddi ölçüde fayda sağlayacak. Bu teknolojinin ülkemizde 2020 yılında aktif hale gelmesi bekleniyor.



5G hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak ve bu konuda dekanlık onaylı sertifikaya sahip olmak isterseniz sizleri de 5-6 Aralık’ta Osman Turan Kongre Merkezinde düzenlenecek olan IndEvo’19 etkinliğine bekliyoruz.

Editörler:
Arif Emre Aydoğdu
Selcen Çabuk